Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita ANAF

Buna ziua,

Am avut o firma intre 1998 si 2001. Aceasta firma nu a mai avut vreo activitate de vreun fel din iulie 2001. Am aflat dupa cativa ani ca acele firme care nu au fost sa majoreze capitalul social prin 2004-2005 si nu aveau activitate, au fost efectiv dizolvate de Registrul Comertului, asa ca nu mi-am mai facut griji. In data de 18.08.2014 am primit la sediul firmei un plic de la ANAF prin care ma anunta ca voi fi executata silit pentru neplata a 52 lei, taxe aferente lunii martie 2013. Cum as fi putut avea taxe de plata in 2013 daca firma nu mai are nicio activitate din 2001, ma intreb.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Romanitei21[/b,

Verificati ce scrie exact in somatie. Poate sunt niste penalitati/majorari. Poate ca firma nu a fost radiata. Verificati situatia juridica a societatii precum si cea fiscala. Pe site-ul ONRC puteti vedea daca este sau nu radiata pe site-ul anaf daca este activa/inactiva (in principiu inactiva), platitoare de TVA sau nu (in principiu NU)

Sigur capitalul era sub 200 lei? Stiu ca in 2001 era minim 200 si era asa de cativa ani buni.

Eu presupun ca de fapt nu a fost radiata societatea si are capitalul cel putin 200 lei.
gi-jane2, moderator
Buna ziua domnule Bratu,

Va multumesc frumos pentru raspuns. Firma nu era platitoare de TVA. La momentul infiintarii capitalul social era 200 lei. Penalitatile despre care era vorba in somatie erau aferente lunii martie 2013, in conditiile in care firma nu avea nicio activitate de 12 ani. Societatea nu a fost radiata (de mine, cel putin). Voi incerca sa vad ce gasesc pe anaf si onrc.

Numai bine,