avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita ANAF

Buna ziua,

Am avut o firma intre 1998 si 2001. Aceasta firma nu a mai avut vreo activitate de vreun fel din iulie 2001. Am aflat dupa cativa ani ca acele firme care nu au fost sa majoreze capitalul social prin 2004-2005 si nu aveau activitate, au fost efectiv dizolvate de Registrul Comertului, asa ca nu mi-am mai facut griji. In data de 18.08.2014 am primit la sediul firmei un plic de la ANAF prin care ma anunta ca voi fi executata silit pentru neplata a 52 lei, taxe aferente lunii martie 2013. Cum as fi putut avea taxe de plata in 2013 daca firma nu mai are nicio activitate din 2001, ma intreb.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Cel mai recent răspuns: Romanitei21 , utilizator 14:22, 23 Septembrie 2014
Romanitei21[/b,



Verificati ce scrie exact in somatie. Poate sunt niste penalitati/majorari. Poate ca firma nu a fost radiata. Verificati situatia juridica a societatii precum si cea fiscala. Pe site-ul ONRC puteti vedea daca este sau nu radiata pe site-ul anaf daca este activa/inactiva (in principiu inactiva), platitoare de TVA sau nu (in principiu NU)

Sigur capitalul era sub 200 lei? Stiu ca in 2001 era minim 200 si era asa de cativa ani buni.

Eu presupun ca de fapt nu a fost radiata societatea si are capitalul cel putin 200 lei.
Ultima modificare: Miercuri, 20 August 2014
gi-jane2, moderator
Buna ziua domnule Bratu,

Va multumesc frumos pentru raspuns. Firma nu era platitoare de TVA. La momentul infiintarii capitalul social era 200 lei. Penalitatile despre care era vorba in somatie erau aferente lunii martie 2013, in conditiile in care firma nu avea nicio activitate de 12 ani. Societatea nu a fost radiata (de mine, cel putin). Voi incerca sa vad ce gasesc pe anaf si onrc.

Numai bine,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radierea din oficiu societatilor comerciale alin tomus alin tomus In decembrie 2006 am infiintat un SRL, cu trei asociati care nu a functionat din nici un punct de vedere niciodata (nici macar capitalul social nu a fost ... (vezi toată discuția)
Sediu social srl Costi2017 Costi2017 Buna ziua, Un SRL infiintat de 2 asociati.Sediul social fiind in locuinta unuia dintre ei. La un moment dat,SRL-ul a fost cedat altcuiva,sediul social ... (vezi toată discuția)
As vrea sa-mi deschid o firma. ghita1964 ghita1964 Buna ziua!Am avut acum cativa ani un srl-u cu care nu am desfasurat activitate economica,din motive financiare.Au trecut mai mult de 3 ani decand nu am avut ... (vezi toată discuția)