Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratii PFA infiintat din mai 2014
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratii PFA infiintat din mai 2014

Buna ziua,

Prietena mea are un PFA deschis in luna mai si ar dori sa stie daca trebuie sa depuna declaratii lunare sau trimestriale si care sunt acestea. Incearca sa isi tina singura contabilitatea si este PFA cu sistem real.

Va multumesc
Buna ziua!
Presupunand ca s-a depus declaratia 220 pe venitul estimat, in principiu declaratiile se depun la sfarsit de an, pana pe data de 25 mai ale anului urmator, dar in functie de situatia exacta pe care o are la anaf (vectorul fiscal) se depun si alte declaratii. (pentru salariati, pentru tva, etc...).
Deocamdata nu are angajati pe PFA. Vroiam sa va mai intreb daca platile la somaj, sanatate si pensii se platesc in functie de venitul estimat in Declaratia 220 se fac lunar sau trimestrial?

Multumesc mult.
Buna ziua!
Platile la pensie si sanatate se fac trimestrial pe baza deciziei care vi s-a emis (260), in functie de venitul asigurat/estimat declarate.
La somaj nu este obligatoriu sa cotizati.
george-neagu, moderator