Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala acordata eronat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala acordata eronat

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs in cazul in care un salariat a primit deducere personala dar nu trebuia sa i se acorde, cim nefiind considerat la functia de baza. E vorba de trei luni.
Multumesc frumos.
noiembriesm, utilizator
Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la deducerea personala. Pe fluturas imi apare 280 de lei deducere personala, am 1 copil in intretinere. As vrea sa stiu cat primesc efectiv in mana din aceasta reducere? Am salariu brut de 1440 lei
Deducerea personala este o suma care este scutita de impozit. Adica, dvs. nu mai trebuie sa platiti impozitul de 280 x 16% = 45 lei, care va raman in mana.

Codul Fiscal:

ART. 56
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1001 lei şi 3000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3000 lei nu se acordă deducerea personală.

Ordinul nr.1016/2005:

2. Pentru contribuabilii care au o singura persoana in întreţinere

- lei -
─────────────────────────────────────────
Venitul brut lunar Deducere
din salarii personalã
────────────────────────── lunarã
de la la
─────────────────────────────────────────