avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala acordata eronat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala acordata eronat

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs in cazul in care un salariat a primit deducere personala dar nu trebuia sa i se acorde, cim nefiind considerat la functia de baza. E vorba de trei luni.
Multumesc frumos.
Ultima modificare: Miercuri, 20 August 2014
noiembriesm, utilizator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 08:59, 13 Septembrie 2014
Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la deducerea personala. Pe fluturas imi apare 280 de lei deducere personala, am 1 copil in intretinere. As vrea sa stiu cat primesc efectiv in mana din aceasta reducere? Am salariu brut de 1440 lei
Deducerea personala este o suma care este scutita de impozit. Adica, dvs. nu mai trebuie sa platiti impozitul de 280 x 16% = 45 lei, care va raman in mana.

Codul Fiscal:

ART. 56
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1001 lei şi 3000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3000 lei nu se acordă deducerea personală.



Ordinul nr.1016/2005:

2. Pentru contribuabilii care au o singura persoana in întreţinere

- lei -
─────────────────────────────────────────
Venitul brut lunar Deducere
din salarii personalã
────────────────────────── lunarã
de la la
─────────────────────────────────────────
0 - 1.057 350
1.058 - 1.114 340
1.115 - 1.171 330
1.172 - 1.228 320
1.229 - 1.285 310
1.286 - 1.342 300
1.343 - 1.399 290
1.400 - 1.457 280
1.458 - 1.514 270

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificare fisa fiscala adita74 adita74 Va rog daca puteti sa imi dati un sfat. Daca s-a omis introducerea unei deduceri pentru copil pentru calculul salariului unui angajat, cum se poate rezolva ... (vezi toată discuția)
Deducere, contributii cim norma partiala dona77 dona77 Buna seara, Baza la care se aplica contributiile (+impozitul) datorate la stat pentru un CIM cu norma partiala este venitul brut corespunzator acelei norme ... (vezi toată discuția)
Deducere impozit la salar t copil in intretinere elennna elennna buna. am un copilas de 3 ani si 4 luni care nu e trecut in intretinere la sot. eu m-am intors la servici de 5 luni si nu mi s-a spus ca trebuie sa fac cerere ... (vezi toată discuția)