Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cesiune de creanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cesiune de creanta

societatea A a facturat catre societatea B 100.000 lei
In contractul incheiat intre parti la capitolul " plata" este specificat " prin virament bancar in contul xxxxxxxxx"
Societatea B incheie un contract de cesiune de creanta cu societatea C care avea de incasat de la societatea A 100.000 lei.
Tinand cont ca in contract s-a specificat clar "plata prin virament" , legal, societatea B avea dreptul sa intocmeasca contract de cesiune cu firma C?
Da, pentru ca plata prin virament bancar este o intelegere (sau poate chiar o clauza legala) intre A si B, iar cesiunea de creanta este intre B si C. Nu este nicio problema, B a cesionat creanta (mai departe este treaba cesionarului si a debitorului cedat, cum se deconteaza, fie prin banca, fie in transe, fie numerar, fie prin executare silita, etc)
multumesc pentru raspunsul dvs.Mai adaug ca in contractul de cesiune la cap. pretul cesiunii avem"pretul cesiunii este cu titlu gratuit"Eu o vad mai mult ca pe o Compensare intre A,B, si C. Numai ca A nu dorea aceasta compensare si modalitatea simpla a fost cesiuneea, ca trebuie doar sa notifici A dupa ce cesionezi si nu ai nevoie de acordul lui.
Dpmdv, cesiunea de creanta cu titlu gratuit nu prea este legala intre societati comerciale, dat fiind ca firmele sunt infiintate sa produca profit si nu sa faca acte cu titlu gratuit. Mai mult, daca creanta este cesionata cu titlu gratuit, se pune intrebarea : De ce se mai cesioneaza?
Pe de alta parte Compensarea este si ea o varianta, de multe ori mai complicata, dar care nu isi are probabil eficienta aici (dat fiind ca pretul cesiunii, difera fata de pretul creantei).