Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legislatie cimitire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legislatie cimitire

avind in vedere aparitia legii 102/2014 privind cimitirele, crematoriile umane si serviciile funerare.,as vrea sa stiu cum se aplica urmatoarele prevederi la cimitirele deja existente,,Art. 8
(1) La infiintarea cimitirului, proprietarul este obligat sa asigure:

c) spatiul tehnic care sa asigure temperatura de pana la 15°C, premergator ceremoniei funerare ;Art. 36
Constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

c) incalcarea prevederilor art. 8 alin. (1) lit. c) - cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei.Art. 8
(1) La infiintarea cimitirului, proprietarul este obligat sa asigure

d) existenta unei surse de apa utilizabile;
e) WC-uri;
f) spatiul amenajat corespunzator pentru depozitarea gunoiului;
g) spatii verzi, arbusti, copaci pe marginea drumurilor si aleilor.
(2) In cazul cimitirelor inchise, in care nu se mai fac inmormantari, proprietarul este obligat sa indeplineasca obligatiile prevazute la alin. (l) lit. e)-g).
Art. 36
Constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) incalcarea prevederilor, art. 8 alin. (1) lit. d), e), f), g), - cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;Art. 8
(1) La infiintarea cimitirului, proprietarul este obligat sa asigure:
a) drumurile interioare si aleile;
b) sala de ceremonii funerare; Art. 36
Constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

b) incalcarea prevederilor art. 8 alin. (1) lit. a), b) - cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei;
Se aplica asa cum sunt precizate in lege!
80 % din cimitire in momentul acesta nu au aceste cerinte,trebuie sa se conformeze legii sau legea actioneaza doar pt cimitirele care se vor face ?
Legea 102/2014 privind cimitirele, crematoriile umane si serviciile funerare.

Art. 1
(1) Prezenta lege stabileste drepturile si obligatiile in legatura cu activitati funerare, cimitire si crematorii umane.

Art. 14
(1) Organizarea si functionarea cimitirelor si a crematoriilor se realizeaza in conditiile prezentei legi, in conformitate cu prevederile hotararii Guvernului adoptate potrivit prevederilor art. 40 si ale regulamentului de organizare si functionare aprobat prin hotarare a consiliului local, precum si a regulamentelor de organizare si functionare proprii cultelor, prin care se instituie reguli generale pentru serviciile de inhumare si de incinerare.

[ link extern ]

La art. 8 se face referire la cimitirele ce se vor infiinta dar este destul de clar ca inclusiv cele care functioneaza in prezent trebuie sa se organizeze si sa functioneze in conditiile legii 102/2014.

cimitirele confesionale au nevoie de autorizatie de functionare, ? daca nu in ce baza functioneaza ?