Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura ridicare act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura ridicare act de identitate

Buna ziua,
Fratele meu a venit din Italia sa-si schimbe buletinul(care a expirat in februarie)
A dat buletinul la politie,dar din anumite motive nu poate sa astepte sa-l ridice.
Vrea sa-mi faca mie procura dar a primit raspuns(de la notari) ca nu se poate pentru ca are buletinul expirat.El are pasaport dar si bulletin de Italia(valabile)si cu toate acestea I se spune ca-i trebuie buletinul de Romania valabil ca sa faca procura.
Va rog,spuneti-mi,se poate face procura si cu pasaportul sau cu buletinul de Italia?
O solutie ar fi ca fratele dvs sa solicite eliberarea unei carti provizorii de identitate si sa va prezentati la notar.
Cu buletinul de Italia nu puteti face procura,acesta este valabil numai pe teritoriul Italiei.
Cu pasaportul s-ar putea face procura ,insa depinde de notar.

Din pacate nu mai poate obtine carte provizorie pentru ca a depus cererea pentru CI.
Solutia ar fi, asa cum vi s-a spus deja, sa cautati un notar mai elastic in gandire care sa accepte ca si pasaportul dovedeste identitatea omului.
multumesc mult pentru raspuns