avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura ridicare act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura ridicare act de identitate

Buna ziua,
Fratele meu a venit din Italia sa-si schimbe buletinul(care a expirat in februarie)
A dat buletinul la politie,dar din anumite motive nu poate sa astepte sa-l ridice.
Vrea sa-mi faca mie procura dar a primit raspuns(de la notari) ca nu se poate pentru ca are buletinul expirat.El are pasaport dar si bulletin de Italia(valabile)si cu toate acestea I se spune ca-i trebuie buletinul de Romania valabil ca sa faca procura.
Va rog,spuneti-mi,se poate face procura si cu pasaportul sau cu buletinul de Italia?
Cel mai recent răspuns: popamariana-rodica , utilizator 21:21, 21 August 2014
O solutie ar fi ca fratele dvs sa solicite eliberarea unei carti provizorii de identitate si sa va prezentati la notar.
Cu buletinul de Italia nu puteti face procura,acesta este valabil numai pe teritoriul Italiei.
Cu pasaportul s-ar putea face procura ,insa depinde de notar.

Din pacate nu mai poate obtine carte provizorie pentru ca a depus cererea pentru CI.
Solutia ar fi, asa cum vi s-a spus deja, sa cautati un notar mai elastic in gandire care sa accepte ca si pasaportul dovedeste identitatea omului.
multumesc mult pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa reînnoiesc pasaportul romanesc daca nu mai am domiciul in romania si am buletinul expirat? evalani85 evalani85 Buna seara, Am cautat informatii pe pagina oficiala a consulatului romanesc de la Roma dar cu prea putine raspunsuri. Traiesc in Italia de 12 ani, am ... (vezi toată discuția)
Blocat in strainatate? genpop genpop Buna ziua. Sunt un cetatean roman care a trait in Romania pana la varsta de 17 ani, dupa care s-a mutat in strainatate. Sunt de 8 ani in strainatate si am ... (vezi toată discuția)
Reinnoire carte de identitate SebastianMich SebastianMich Am o întrebare :) Sunt in Italia de 10 anni si mia scăzut cartea de identitate de 1 an dar pașaportul este valabil. Daca vreau sa merg in Romania îmi ... (vezi toată discuția)