Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... calitate martori succesiune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

calitate martori succesiune

Ginerele meu si o nepoata din partea sotiei pot fi martori la succesiune dupa sotie?
Depinde! Pt. un raspuns precis ati furnizat date incomplete!
Cititi cele de mai jos si vedeti unde se incadreaza nepoata
@admin

Revin, ca sunt bun, dar ATENTIE! ca nu mai repet:

Martorii în procedura succesorală notarială pot fi soţ şi soţie, cu condiţia să nu fie rude sau afini până la gradul al treilea inclusiv cu defunctul.

Art. 315 din noul Cod de Procedură Civilă reglementează persoanele care nu pot fi ascultate ca martori, respectiv:
"(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

P.S. Afin, definitie: Ruda prin alianta
Game over!
DlGoe, utilizator