Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Roman, acte pierdute in Germania, cum se poate intra ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Roman, acte pierdute in Germania, cum se poate intra in Romania ?

Buna ,am pierdut actele in Germania ,cartea de identitate imi expirase deja ...cum procedez sa ajung in tara ,Roumania ...#-o
Buna seara Elena,
Trebuie raportata pierderea la Politie si cu acel act doveditor, mergi la Consulatul sau Ambasada Romaniei si ei iti vor elibera in baza hartiei de la politie, un titlu de calatorie pentru a te intoarce in tara. Celor de la Politie le poti oferi CNP-ul tau.

Ai grija ca acest titlu de calatorie, nu este gratuit, in 2013 era 65 Euro si il poti folosi in 30 de zile pentru o singura calatorie catre Romania, iar odata ajunsa in tara, acest act devine nul. Bafta multa!