Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere in paguba
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere in paguba

Buna ziua,
Ajutati-ma va rog cu un raspuns legal...
Am avut o locuinta inchiriata la o persoana ( legal cu act de inchiriere inregistrat la finante dar ...cu o valoare mai mica ) , iar aceasta persoana mi-a fugit lasandu-mi datorii la intretinere vreo 1400 lei plus 2 facturi la lumina plus o luna neplatita chiria.
Pot sa mai recuperez acesti bani sau ma va santaja ca am declarat mai putin la finante , cu acordul ei defapt.
Multumesc....
nu se pune problema de santaj deoarece va trebui dovedit acest aspect. La fel insa va trebui sa dovediti cu contractul suma pe care v-o datoreaza. Contractul este titlu executoriu deci puteti merge direct la executorul judecatoresc in vederea recuperarii sumei datorate conform contractului. Problema este ca s-ar putea sa nu aveti ce recupera daca respectivul nu are un venit legal sau ceva bunuri.