avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata fara penalizare

Buna ziua,
1)Am depus dosarul pentru pensie anticipata fara penalizare(4.06.2014),am crezut ca am:vechime:38 ani si 7 luni,dar am avut zile de concediu fara plata si am primit decizia de pensie(pensie anticipata partiala-cod:P10) pentru:38 ani si 4 luni si 22 zile penalizata cu:28,5%..Dupa ce am depus dosarul am reannoit contractul cu Casa si am platit cotizatia din 5 iunie-pana la 1 sept.2014,aceasta acoperind perioada lipsa de aprox. 70 zile.Se poate face contestatie, dupa primirea deciziei de pensionare,sa-mi recalculeze pensie anticipata fara penalizare?.
Daca da,ce penalizare voi avea pana la pensia de limita de varsta?
2)La dosarul de pensionare am depus si adeverinta de acord global.
Aceasta nu s-a luat in calcul.
Motivatia Casei:nu face obiectul art.165 din L 263/2010 si anexei 15 cap.VI din HG 257/2011.
La ghiseu mi s-a spus sa fac contestatie numai ptr. acordul global,dar aceasta va fi luata in considerare numai la implinirea limitei de varsta.
Nu se ia in calcul si la pensia anticipata:acordul global+spor vechime?
Astept cu mare interes raspunsul dvs.
Va multumesc anticipat
O zi placuta!!

Alte discuții în legătură

Calcul pensie anticipata marianapopa2005 marianapopa2005 Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu o informatie, daca la calcularea pensiei anticipate se iau in calcul adeverintele cu veniturile realizate ? salariul ... (vezi toată discuția)
Penalizare dulf dulf Buna ziua. As dori un raspuns referitor la : in ziua de 18 iulie 2019 am depus dosarul de pensionare pt pensie anticipata fara penalizare - decizia ajunge in ... (vezi toată discuția)