avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie/refulare - probleme subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie/refulare - probleme subsol

Buna ziua.Locuiesc la parterul unui bloc.si am rugat de cateva ori dupa ce am fost inundata prima data - cu rezultatul refularii tevii de scurgere de la bucatarie, prin chiuveta, sa se ia masuri pentru ca dupa renovarea blocului s-au facut montaje gresite la subsol, la coturile de scurgere.Care se umpleau si refulau la mine sau la vecinii de vis-a-vis.De data aceasta cand va scriu, am ajuns la limita.iesise apa din apartament, covoarele pluteau, parchetul umflat, in bucatarie..si hol apt, mal de-e dreptul, cu resturi, grasimi.Un miros de nedescris.apa calda nu se inchidea de la subsol, si curgea necontenit...am stat 6 ore sa scot apa din apt.apoi azi mi-am luat liber de serviciu, bineinteles bombanita de sefi...si dai si raneste malul...de pe sub, mobila, frigider, masina de spalat...fotolii, canapea...Intrebare: vreau sa recuperez banii pe produsele de curatat, pe spalatul covoarelor, pe ziua mea de lucru, si timpul pierdut cu curatenia.I-am avertizat verbal de cateva ori pe administrator, ca se tot umple chiuveta, ca se aud zgomote, ca sunt probleme, si sa ia masuri.Insa pana nu am racnit la propriu aseara, nu s-a intamplat nimic.Azi, au trimis instalator sa schimbe si la mine si in subsol.insa aceasta nu ma ajuta sa recuperez tot ce am cheltuit si orelele mele intregi de munca.Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumiri!
Puteti analiza oportunitatea formularii de actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari
Tot mai multi proprietari se confrunta cu aceasta problema, mai ales la blocurile mai vechi, astfel ca cei de la parter patesc astfel de intamplari.
Cand mai faceti vreo solicitare catre as. prop. sa o faceti in scris, pentru ca una-i una, doua-s mai multe - stiti ce vreau sa spun.
Bun, incercati sa notificati as. prop. cu cele artate in topic, solicitati recuperarea, macar partiala a cheltuielilor si a daunelor morale, insa o rezolvare mai practica, adica sa nu mai aveti astfel de evenimente este sa vorbiti cu instalatorul sa va monteze o supapa de sens pe conducta de golire a chiuvetei de la bucatarie (atrag atentia ca refularea poate sa se produca - mai greu, ce-i drept si la chiveta de la baie - WC).
Mult succes!

Va sugerez sa cereti administratiei sa monteze pe coloana de canalizare o trapa de unic sens.
Normal ar fi fost ca atunci cand anuntati ca se aud zgomote pe coloana administratorul sa cheme un intalator sa desunde coloana.
Refularea nu se datoreaza coturilor care banuiti ca nu au fost bine instalate-ci proastei exploatari-intretineri.
Atunci cand in asociatie am avut asemenea probleme si s-au repetat, am inlocuit coloana de scurgere de la etajul unu pana la basa din subsol. Coloanele vechi erau din fonta, erau ruginite si pe ele se agatau tot felul de resturi infundandu-se. Le-am inlocuit cu alte coloane ceva mai mari in diametru si din materiale plastice pe care nu au cum sa se mai agate resturile, scamele... Cu ocazia inlocuireii instalatiei de scurgere am corectat inclinarea coloanele (cele orizontale de la subsol) ca sa aiba scurgere, am inlocuit, unde a fost cazul, cotul de 90 cu doua coturi de 45 grade s.a.m.d.
Am inceput aceste inlocuiri dde coloane acum vreo 7 ani si-am inlocuit o parte din ele iar pemasura ce apar sesizari vom mai inlocui. La cele inlocuite pana acum nu s-a mai intamplat sa refuleze niciodata.
Daca socotiti cat costa fiecare desfundare (de 3-4 ori pe an) si cat deranj si pagube creaza proprieatrilor, este mult mai convenabil sa se inlocuiasca instalatiile de scurgere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii coloana de apa dianacicero dianacicero Buna ziua, Am urmatoarea situatie: vecina de dedesubt vrea sa schimbe coloana de apa verticala, deci cea comuna, la nivelul apartamentului ei si pretinde ca ... (vezi toată discuția)
Modificarea coloanei de scurgere Larrry Larrry Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul 1 si intr-un singur an (de cand locuiesc aici) mi-a refulat apa de la bucatarie de cel putin 5 ori, si ... (vezi toată discuția)
Cui sa ma adresez? raziq raziq Am o mare problema .... timp de 3 saptamani mi-a refulat apa menajera in bucatarie de 3 ori (stau la etajul 1). Este ceva imposibil , am propus schimbarea ... (vezi toată discuția)