Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa la rosu construita acum 2 luni fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa la rosu construita acum 2 luni fara autorizatie

Buna ziua,
Stiu ca intrebarea:"de ce ai construit fara autorizatie" este inevitabila, dar asta este situatia in care ne aflam. Am inceput constructia unei case P+M (acum este la rosu) cu o amprenta de 7x5 , pe amplasamentul unei vechi magazi de lemne ce avea o amprenta de 7x 2.9. Magazia a fost daramata fara autorizatie , aceasta fiind un focar de infectie. In prezent un vecin doreste sa faca sesizare la primarie, avand in vedere ca noi nu avem autorizatie. Ce as putea sa fac in acest moment pentru a veni in intampinarea acestuia ce ne ameninta cu amenda si demolarea casei? Am tot citit pe baza acestui subiect dar parerile sunt impartite. Ar trebui sa ma autodenunt? Ce pasi as putea urma?
da..trebuie sa intrati in legalitate

cei de la urbanism va vor indruma si nu sunteti obligat sa platiti altceva decat amenda ocazie cu care incheie un proces verbal prin care va indruma si va da termen de gratie
Va multumesc pentru raspuns! O zi buna