Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - cerere de incuviintare din 2004
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - cerere de incuviintare din 2004

Buna ziua.Este posibil ca o instanta sa admita o cerere de incuviintare executare silita pentru un titlu executor,reprezentat de un contract de credit datand din anul 2004 ? Mentionez ca incepand din 2006,nu s-a mai efectuat nici o plata,si nici nu s-a raspuns in vreun fel comunicarilor societatii de recuperare,persoana in cauza,fiind plecata din tara.Ma intreb daca instanta nu ar fi obligata sa verifice din oficiu posibilitatea prescrierii dreptului la executare.Sau nu cade in sarcina judecatorului aceasta verificare,si trebuie formulata contestatie ? Va multumesc anticipat pentru atentia acordata.
E posibil, dovada ca a si admis. Nu mai intra in sarcina instantei sa se sesizeze ca dreptul e prescris, va trebui ca dvs sa contestati si sa invocati prescriptia.
Trebuie verificat dosarul la arhiva instantei, pentru a se vedea in concret ce prevedere contractul de credit si ce legislatie se aplica, dupa care analizati daca aveti sanse sau nu cu o contestatie la executare, in maxim 15 zile de la incuviintarea executarii silite. In caz contrar, dreptul la actiune se prescrie, iar dvs. pe cale de consecinta recunoasteti datoria.