Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Probleme cu un cap tractor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Probleme cu un cap tractor

buna ziua. Ma numesc Bogdan si am o firma de transport infiintata de un an de zile si am cumparat un cap tractor Iveco .Problemele au aparut la prima cursa pe comunitate unde a trbuit sa refac motorul. am platit 9000 euro in Italia unde mi sa dat 6 luni garantie la motor.Dupa doar o saptamana in Anglia motorul sa stricat iarasi si unde a trbuit sa se refaca iarasi motorul. de aceasta data sa reparat pe garantia celor din Italia. Camionul a stat 3 saptamani in service timp in care eu am pierdut bani. dupa ce sa reparat mi sa dat 2 ani garantie la motor. Dupa 3 saptamani in Franta am ajuns iarasi in service unde sa constatat ca cine a lucrat la motor nu au strans corespunzator 6 suruburi de la o piesa si aceasta aretezat cele 6 suruburi si desprinzanduse a provocat daune mari la motor. A stat o saptamana in service unde sa reparat iarasi pe grantia Iveco. Sau schimbat mai multe piese dar nu au schimbat si o piesa foarte inportanta si anume ventilatorul de aer care soferul ia atentionat ca este fisurat iar o paleta avea bucata lipsa. Mecanici pentru ca era vineri si se grabeau sa plece acasa au zis ca nu este nicio problema. Dupa trei trei saptamani in Franta iarasi ,acel ventilator sa facut bucati si a spart radiatorul si doua furtune . In service au decis ca nu este vina lor dar vor plati pentru tractarea pana la service cea ce este ciudat ca Iveco service nu plateste pentru tractare chiar daca este din vina lor vor plati pentru reparati si nu pentru tractare dupa lungi discuti cu Iveco Franta Iveco UK si Iveco Italia mama lor unde le-am aratat ca detin poze cu ventilatorul rupt si detin poze cu toate piesele schimbate in toate servisurile Iveco unde am fost si unde in prima faza cei din UK si personae de la Iveco Romania au spus ca obligatoriu trbuiau sa schimbe si ventilatorul chiar daca nu se vedea o rupture ceea ce nu au facut au decis toti ca nu vor mai plati nici un euro pentru camionul meu. parerea mea este ca sau schimbat dupa ce au aflat ca detin poze din toate servisurile unde am fost si ce lucrari s-au facut. In prealabil o persoana din Iveco UK mi-a trimis un email in care spune ca au invatat din pataniile mele. asa dar a trbuit sa platesc peste 4000 de euro pentru reparati care trebuiau Iveco sa plateasca. In tot acest timp deoarece am contract cu o firma pe comunitate increderea lor in firma mea sa cam dus eram si noi la inceput am emailuri cand ma intreaba cum este posibil asa ceva. la fiecare problema cu masina am lasat trailarul incarcat si a trebuit sa trimita alt camion sa termine cursa. Am ajuns la capatul rabdari si daca uni din dumneavoastra care cred ca am sanse in fata lor si ati mai avut alte cazuri va rog chiar am nevoie de ajutor. la cate am patit nu mai am incredere in Iveco si nici in motorul camionului care in mare costa acum in jur de 40000euro la care o persoana care cunoaste camioanele o sa aiba o portie mare de ras deoarece eu am platit14000euro pe camion. Astept sa fiu contactat daca este cineva care poate sa ma ajute pe email la edertuf_t@yahoo.com deoarece eu sunt stability momentan in UK sau pe acest forum. Multumesc foarte mult
Unde e sediul social al firmei, in Romania? In Anglia/UK? De unde ati luat capul tractor, de la o reprezentanta Iveco, de la un dealer de autovehicule? Ce garantie vi s-a oferit (daca vi s-a oferit)?
DlGoe, utilizator