Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea somajului in perioada de concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea somajului in perioada de concediu medical

as dori sa stiu daca in perioada in care beneficiez de somaj pot sa-mi iau concediu medical
in lege nu se prevede o asemenea situatie, insa nu puteti cumula indemnizaia de so0maj cu indemnizatiaztia pentru comcediu medical
Da, pe perioada cat sunteti somer, puteti beneficia de concediu medical. Perioada de acordare a indemnizatiei de somaj se suspenda pe perioada cat sunteti in concediu medical, reluandu-se la data cand sunteti din nou "apt de munca". Certificatul de concediu medical se depune la ALOFM -ul la care sunteti in evidenta.
iar perioada de acordare a somajului de prelungeste datorita faptului ca am fost in concediu medical sau ramane acceasi care a fost stabilita initial?
Normal ca prin suspendare, se prelungeste.
Confirm si eu ceea ce v-a spus colega pakos, si mai adaug 2 indrumari:

1. Daca sunteti in primele 6 luni de somaj, sa solcitati de la vechiul loc de munca adeverinte cu veniturile brute realizate in ultimele 6 luni de activitate, adeverinta pe care sa o depuneti atasat la concediul medical la ALOFM.
Aceasta pentru ca in modul de calcul al medicalului intra si aceste venituri (din ultimele 6 luni de la data acordarii concediului medical).

2.Dupa terminarea concediului medical trebuie sa faceti la ALOFM cerere de repunere in plata a indemnizatie de somaj, somajul se reia da la data la care faceti aceasta cerere de repunere in plata dupa suspendare.