Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incetarea activitatii la pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incetarea activitatii la pensia anticipata partiala

As dori sa intreb daca ma pensionez la categoria Pensie anticipata partial se procedeaza la incetarea activitatii la firma la care lucrez in momentul de fata,dar pot sa mai lucrez aici pana la venirea deciziei sau nu?angajatorul are obligatia de a ma reangaja?sau cum se procedeaza?
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

2. - Daca ati depus cererea si actele la Casa de Pensii pentru pensie anticipata partiala atunci angajatorul nu va poate inceta contractul individual de munca (CIM) pana nu ii comunicati decizia de pensionare.
- Dar daca dvs. solicitati incetarea CIM inainte de primirea deciziei de pensionare angajatorul nu mai este obligat sa va reangajeze.
- Pensia anticipata partiala nu se pune in plata decat dupa ce duceti la Casa de Pensii dovada ca v-a incetat CIM.

3. Perioada pe care o mai lucrati de la data aprobarii pensiei anticipate partiale si pana ea se pune in plata se va lua in calculul pensiei pentru limita de varsta la data cand pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Va multumesc!