avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deturnarea fonduri europene
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deturnarea fonduri europene

Un proiect cu finantare din fonduri europene a fost achitat integral catre contractor.
Contractorul nu a achitat subcontractorii si a folosit fondurile pentru alte plati.
Va rog sa-mi spuneti daca contractorul poate fi acuzat de vreo infractiune.
Multumesc mult.
Conform contractului cu agentia care a acordat fondurile, cine trebuia a ahite subcontractorii? Subcontractarea a fost stipulata in contractul de finantare? Adica aveati voie sa subcontractati?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie publica- recomandari de la beneficiari danatmr9 danatmr9 Am participat la o licitatie pe dirigentie de santier unde trebuia la experienta similara sa fie depuse contracte si documente contrasemnate de catre ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii alinasavin alinasavin Speta Am un contract de prestari servicii. Am un subcontractant. In contractul meu principal este stipulat ca clientul este de acord sa lucrez cu respectivul ... (vezi toată discuția)
Subcontractare pe achizitii publice brebone brebone Am si eu o intrebare, pentru cine este familiar cu legea achizitiilor publice. Am inteles ca in legea achizitiilor publice se prevede ca nu se poate ... (vezi toată discuția)