Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA neexigibila
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA neexigibila

Buna ziua,

Daca o firma a fost platitoare de TVA la incasare si incepand cu 09.07.2014 a devenit neplatitoare de TVA, dar a ramas cu facturi de la furnizori neachitate, in concluzie a ramas cu TVA nededusa. Acum cand depun ultimul decont 300 am dreptul sa deduc TVA din acele facturi ramase neachitate?

Multumesc,
pentru orice factură primită anterior ieșirii din sistemul de TVA la încasare, veți deduce TVA doar la plata facturii indiferent când se va efectua aceasta
Multumesc.
Dar o data cu ultimul decont 300 trebuie sa depun si ultima declaratie 394?
Bineinteles.