Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: ce legatura este intre declaratia 300 si declaratia 394 ;anul curent o sa emitem facturi de chirie fara tva si avem doar cateva facturi de intrare pe luna de la furnizori (telefon, cablu ,..)si atunci nu o sa deduc TVA-ul aferent acestor facturi iar in decontul de TVA o sa apara scutite de TVA dar cum o sa arate declaratia 394(ce trebuie sa completez in ea-nu o sa am TVA )si o sa apara o neconcordanta intre 300 si 394;(mentionam ca nu trebuie sa facem ajustari la TVA este vorba de un teren achizituionat pe baza unui contract,fara factura cu sau fara TVA)
Trebuie cumva facuta adresa la finante prin care sa anuntam ca nu mai deducem TVA-ul la facturile de intrare pentru aceasta activitate?
astept raspuns si va multumesc frumos=D>
Decl 394 o veti depune pentru facturile pe care le primiti cu TVA, chiar daca nu deduceti TVA aferent facturilor respective. Nu exista corelatie intre decontul de TVA si declaratia informativa 394
va multumesc frumos