Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de comision persoana fizica (fara PFA).
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de comision persoana fizica (fara PFA).

Buna ziua,

Urmeaza sa primesc o suma maricica de bani (50.000 euro) dintr-o vanzare de teren. Practic la o firma din Romania, am prezentat pe cineva din Franta care a cumparat un teren. Am stabilit comisionul cu cumparatorul francez printr-un contract de comision, unde spune ca la finalizarea tranzactie intre firma lui si firma x din Romania, trebuie sa primesc in contul meu X, suma de 50.000 euro, pentru intermedierea tranzactiei. Peste cateva saptamani trebuie sa intre banii. Intrebarea mea este: eu trebuie sa platesc impozitul pe venit, sau se retine la sursa (banii vin dintr un cont in Franta)? Inafara de 16% (daca nu se retine la sursa) mai trebuie platite si alte taxe? Trebuie sa notific banca ca o sa primesc o suma mare de bani, dand dovada contractul de comision? Multumesc anticipat.
16 % si atat.
Nimic mai mult.
Daca nu sunteti salariat, din comision se retin: 16% impozit, 5,5% C.A.S.S. si 10,5% C.A.S.

Daca sunteti salariat, din comision se retine: 16% impozit si 5,5% C.A.S.S.