Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-contestatie la executare

Buna seara.Am depus o contestatie la executare silita,pentru motiv de prescriptie.Nu am cerut suspendarea executarii,deoarece nu detin bunuri imobile,mobile sau venituri care sa poata fi poprite.Intrebarea mea: Este obligatoriu sa ma prezint la biroul executorului,asa cum este mentionat in somatie ? Pot fi sanctionat in vreun fel daca nu ma prezint ? As putea doar sa comunic telefonic executorului toate aceste detalii ? Ma aflu la o distanta apreciabila de localitatea unde se afla BEJ in cauza.Mentionez ca am depus taxa de timbru si timbru judiciar alaturat contestatiei,si sunt in interiorul termenului de 15 zile de la primirea somatiei.Va multumesc anticipat pentru atentia acordata.
Executorul judecatoresc este obligat sa incheie documente care sa fie depuse la dosarul de executare silita
Este de preferat sa dati curs somatiei,sa va prezentati la bej unde sa clarificati situatia,
respectiv aspectul ca dv ati formulat contestatie la executare
Daca nu aveti posibilitatea sa va prezentati personal la bej,atunci adresati instiintare oficiala acestuia cu mandat de confirmare