Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

crestere copil

Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere a copilului pana in decembrie anul curent.luna aceasta am nascut cel de-al doilea copil.Ma intereseaza sa stiu ce indemnizatie voi primi pe perioada in care concediile se suprapun( voi alege 2 ani) si ce acte anume trebuie sa depun pentru al doilea copil. Trebuie facut dosarul de indemnizatie complet ca si la primul copil?Sau se adauga ceva acte la cel vechi? Si daca da ce acte? Multumesc mult!
doinat1, utilizator
1. Deoarece al doilea copil s-a nascut inainte de a se termina CCC1 veti proceda astfel:
- Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) penru a intra in CCC2 pana la varsta de 2 ani (atasati la cerere o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil mergeti la Primarie si cmpletati cererea pentru indemnizatia pentru CCC2 (aceste acte se pun la primul dosar).

2. - Pe perioada de suprapunere (de cand s-a nascut al doilea copil si pana se termina CCC1 si veti intra in CCC2) veti primi inca 600 lei lunar (pe langa indemnizatia pentru CCC1).
- Pentru aceasta trebuie sa mergeti la Primarie cu o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil si sa completati cererea pentru cei 600 lei.