Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

cum procedez cu concediu pre si post natal?cand il duc la firma?eu de pe1sept am anuntat ca nu mai vin la servici deoarece mai am aprox 2 sapt pana nasc.cer dinainte concediu sau cand mi-l solicita la servici?
Trebuie sa mergeti la medicul de familie sa ii spuneti ca ati intrat in prenatal. o sa primiti concediul medical pana la sfarsitul lunii in prima luna si apoi lunar pana se termina cele 126 de zile. dupa ce il primiti cred ca in 7 zile trebuie dus la locul de munca.
1. - Concediul de maternitate il solicitati de la medicul de familie sau medicul curant ginecolog.
- Certificatele de concediu de maternitate va sunt eliberate lunar de medicul de familie.

2. Certificatele le prezentati angajatorului pana pe data de 5 ale lunii pentru luna precedenta.