Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, drepturile copiilor la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, drepturile copiilor la partaj

Parintii mei o sa divorteze cred,cum e cu partajul si daca noi avem copii vreun drept
Partajul, ce bunuri va lua fiecare din soti , ei hotarasc.
Desigur ca vor imparti doar ceea ce au dobandit impreuna si copiii nu au nici un drept pentru ca nu ei sunt proprietari pe bunurile respective.
Mama nu a lucrat,ca nu a lasat.o el,iar el ai zice ca nu are nici un drept,ca e apartamentul lui..ce se poate face?
Daca au cumparat casa in timpul casatoriei e bun comun, cat i se cuvine fiecaruia va decide instanta la partaj, daca il va cere cineva.
Da, foarte probabil se va imparti in mod egal bunul.
Unul il va primi in natura si va trebui sa ii achite jumatate din bani celuilalt sot.
Copilul nu are niciun drept in aceasta ecuatie.