avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, drepturile copiilor la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, drepturile copiilor la partaj

Parintii mei o sa divorteze cred,cum e cu partajul si daca noi avem copii vreun drept
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:25, 28 August 2014
Partajul, ce bunuri va lua fiecare din soti , ei hotarasc.
Desigur ca vor imparti doar ceea ce au dobandit impreuna si copiii nu au nici un drept pentru ca nu ei sunt proprietari pe bunurile respective.
Mama nu a lucrat,ca nu a lasat.o el,iar el ai zice ca nu are nici un drept,ca e apartamentul lui..ce se poate face?
Daca au cumparat casa in timpul casatoriei e bun comun, cat i se cuvine fiecaruia va decide instanta la partaj, daca il va cere cineva.
Da, foarte probabil se va imparti in mod egal bunul.
Unul il va primi in natura si va trebui sa ii achite jumatate din bani celuilalt sot.
Copilul nu are niciun drept in aceasta ecuatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj Mihaela Stefan Mihaela Stefan Buna ziua! Sunt in plin proces de divort, si va urma partajul. Am impreuna cu sotul meu doi copii, dintre care unul minor. Copiii raman la mine. Vreau sa stiu ... (vezi toată discuția)
Divort Antonia Laura Antonia Laura Situatia este urmatoarea:vreau sa divotez pentru ca el are alta relatie si avem o casa construita cu credit ipotecar pe 20 de ani.In cazul asta cum se impart ... (vezi toată discuția)
Partajarea bunurilor dobandite in timpul casatoriei. dumitracheflorianmircea dumitracheflorianmircea sunt la partaj cu fosta sotie am doi copii majorii unul cu handicap 1 ei sunt parte la partaj (vezi toată discuția)