Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

in cazul in care sunt in concediu prenatal ( cele 62 zile)si societatea se desfiinteaza , de unde imi voi lua banii aferenti concediului , bani pe care ii luam de la angajator , acesta urmanand sa ii recupereze de la casa de sanatate.In cazul in care ii iau de la casa de sanatate, acestia imi dau banii luna de luna sau dureaza si se dau retroactiv.
~ Conținut șters la cerere ~
Pana la incetarea c.i.m., certificatele medicale se depun la angajator.
1. - Incepand cu luna in care se desfiinteaza firma depuneti certificatele medicale pentru concediul de maternitate la casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) care vi le va plati.
- Luati legatura cu CJAS sa va spuna ce acte sa prezentati la prima depunere a certificatului medical.
- Dupa terminarea concediului de maternitate puteti depune la Primarie actele pentru indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca

2. - O varianta mai buna ar fi ca imediat dupa ce va inceteaza contractul individual de munca (CIM) puteti sa va inregistrati la Agentia de Somaj (chiar daca sunteti in concediu de maternitate) daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia in continuare concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.