Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol a unui dosar suspendat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol a unui dosar suspendat

actiune in instanta inaintata pe vechiul cod de procedura civila este suspendata conform art.244 pct.2 , dar acum avand in vedere art.413 din noul cod de procedura civila pot cere repunere pe rol sau recurs impotriva incheierii de sedinta motivat de faptul ca urmarirea penala care a determinat suspendarea dureaza mai mult de un an?Pot cere conform noului cod sau merg pe vechiul cod de procedura civila?
se merge pe vechiul cod, ceea ce inseamna dupa stiinta mea ca nu va ramane decat sa faceti plangere de tergiversare a urmaririi penale la parchet pentru a urgenta o solutie in cauza ce a determinat suspendarea dosarului civil. Mi-e teama ca un eventual recurs va fi respins.
bafta!
dar daca in dosarul penal s-a dispus prin rezolutie scoaterea de sub urmarire penala conform art.18 ^1 pot cere in civil repunerea pe rol pentru recuperarea prejudiciului?