Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... instanta a suspendat dosarul ca neregularizat dupa 5 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

instanta a suspendat dosarul ca neregularizat dupa 5 ani in care s-au administrat probe si pronuntat horari interlocutorii

instanta a suspendat dosarul ca neregularizat dupa 5 ani in care s-au administrat probe si pronuntat horari interlocutorii. In realitate dosarul este regularizat de acum 4 ani cand instanta mi-a cerut acelasi lucru si a admis dosarul ca regularizat

Este admisibil (conform vechiului Cod de procedura civila)?

Ce pot face in aceasta situatie?

In cazul in care este suspendat formulati cerere de repunere pe rol.
In incheiere scrie ca pot face recurs dar presupun ca pot face si cerere de repunere pe rol. Ar ajuta daca-mi indicati articolul din vechiul Cod de procedura penala pentru repunerea pe rol. Pentru recurs ar fi art. 114 din VCPC

Tehnic s-a schimbat judecatorul ceea ce nu consider ca e motiv de re-regularizarea dosarului cf. art. 114 din VCPC "La primirea cererii de chemare in judecata presedintele sau judecatorul care il inlocuieste va verifica daca aceasta intruneste cerintele prevazute de lege" unde "la primirea" se poate interpreta si astfel ceea ce insa nu se poate retine atunci cand actiunea a fost deja regularizata

EDIT: Desi nu s-a precizat, observ ca pot face recurs cf. art. 244^1 din VCPC "Asupra suspendarii judecarii procesului, instanta se va pronunta prin incheiere care poate fi atacata cu recurs in mod separat, cu exceptia celor pronuntate in recurs.
Recursul se poate declara cat timp dureaza suspendarea cursului judecarii procesului, atat impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea, cat si impotriva incheierii prin care s-a respins cererea de repunere pe rol a procesului."

De aici reiese posibilitatea de a face cerere de repunere pe rol. Nu observ alt articol momentan privind repunerea pe rol decat principiul de drept privind faptul ca judecatorul nu poate refuza sa judece pe motiv ca legea nu prevede
eusaisapte, utilizator
In concluzie fac recurs si cer repunerea pe rol? Nu are sens sa fac doua cai de atac si cel putin mai nou exista principiul unicitatii caii de atac...