Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arenda neplatita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arenda neplatita

Buna ziua,
Doresc sa va cer un sfat, in limita posibilitatii dvs. : cu trei ani in urma am arendat unei firme individuala , 2, 25 ha de teren agricol. Acest lucru s-a facut prin incheierea si inregistrarea la primarie a unui contract de arendare. Contractul este pina la 10.05.2016 . Din pacate arendasul nu a platit arenda pe anul 2013.
Intrebarea: pot incheia contractu acum , deci cu un an si jumatate inainte termen? daca Da , cum realizez aceasta . Eu locuiesc in strainatate dat am pasaport Roman.
~ Conținut șters la cerere ~
In cazul neachitarii arendei la termenul stabilit in contract acesta este obligat la plata unor unor penalitati.

Rezilierea contractului de arenda se realizeaza in conformitate cu prevederile contractului.

Arendasul nu v-a instiintat cu privire la cauzele neachitarii arendei ptr anul 2013?