Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract arenda

Buna ziua,

Avand in vedere un contract de arenda, ce prevede ca si clauza de reziliere doar ca " poate fi reziliat la solicitarea partilor dar cu suportarea pagubelor de catre partea aflata in culpa, in perioada de derulare a contractului daca preavizarea rezilierii contractului nu s-a efectuat inainte de inceperea urmatorului an agricol ", poate fi suficienta in vederea rezilierii, doar trimiterea unei scrisori cu recomandare de primire catre arendas prin care se solicita acest fapt?

Va multumesc !
E mai complicat un pic. S-a abrogat Legea arendarii si contractul de arenda a fost introdus in Noul Cod Civil.
Rezilierea putea fi ceruta in instanta, nu era suficienta transmiterea unei scrisori.
Insa Noul Cod Civil prevede posibilitatea denuntarii unilaterale cu preaviz de 30 de zile (cam ceea ce spuneti dvs), insa trebuie ca data contractului (sau act aditional de prelungire a duratei contractului) sa fie ulterioara datei de 01.10.2011.
Chiar si asa, din practica, arendasii refuza eliberarea terenului....
Va multumesc frumos pentru raspuns !

In cazul semnarii contractului in 2010, inteleg ca singura posibilitate de reziliere este actiunea in instanta, nu?