Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consiliere psihologica privind consumul de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consiliere psihologica privind consumul de droguri

Acum vro doua luni un amic a fost arestat tocmai ca procura si consuma marijuana. Bineinteles ca am fost chemat la declaratii, procurori si toate cele, si la ceva timp mi-a venit o recomandata acasa cum ca trebuie sa fac 60 de ore de consiliere psihologica obligatoriu legat de treaba asta. Intreabarea mea este ce se intampla daca nu te prezinti? Din cati am fost chematii la declaratii doar unul s-a dus si din ce mi-a zis mie neprezentarea duce la o amenda sau iti face cazier, acum nu stiu cat e de adevarat? Si care este legea privind consumul? multumesc anticipat!
Legea nr. 143/2000 privind prevenirea si combaterea traficului si consumului ilicit de droguri

Art. 4
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Va recomand sa urmati cele 60 de ore de consiliere psihologica, pentru a nu suporta alte consecinte.
Daca nu merge isi complica foarte tare existenta.
Cei de la DIICOT s-ar supara foarte tare...