Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie proprietari

buna ziua! sunt din orasul navodari si fac parte dintr-o asociatie de proprietari la bloc. fosta administratora a prejudiciat asociatia cu suma de 250 milioane vechi.ea si-a recunoscut prejudiciul la notar, dar nu a platit nici un leu pana in prezent. proprietarii din scara unde locuiesc doresc sa infiinteze asociatie separata, dar ceilalti nu ne dau voie decat in cazul in care ne asumam partea impartita din suma prejudiciata de fosta administratora. doresc sa stiu daca exista vreo lege care ma poate obliga sa platesc aceasta suma. evident eu nu sunt de acord sa platesc ceva ce nu am luat. partea mea se ridica la 5 milioane bani vechi.va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns!
Sunt aspecte distincte,prejudiciul cauzat asociatiei din care inca faceti parte si interesul de infiintare asociatie de proprietari noua
Interesul pentru acoperirea prejudiciului cauzat de ex administrator erste legitim ,deoarece daca nu se acopera debitul,furnizorii de utilitati vor sista provizoriu furnizarea utilitatilor=
apa,gaze
multumesc doamna , dar nu avem apa rece de vreo 8 ani. nici raja nu vrea sa ne preia cu contracte individuale , decat daca platim banii furati. si eu una nu sunt dispusa. va multumesc frumos pentru raspuns
Afirmati ca exista asociatie de proprietari
In acest interval de 8 ani,reprezentantii legali care s-au perindat la conducerea asociatiei de proprietari nu au desfasurat demersuri pentru asigurarea utilitatilor ?
nu doamna. am sarit din lac in put. si urmatorii au facut la fel , dar ei au un proces pe rol. de 2 luni nu am platit intretinerea, deoarece nu avem nici administrator, nici presedinte. va rog daca imi puteti spune daca exista vreo lege sau vreun articol care ma obliga sa platesc acei bani. va multumesc1
eugeniacristea a scris:

daca exista vreo lege sau vreun articol care ma obliga sa platesc acei bani.

depinde cine va obliga sa achitati suma
Daca a fost adunare generala care a analizat situatia si a hotarat prin votul participantilor ca fiecare proprietar sa contribuie la acoperirea prejudiciului,da ,hotararea adunarii generale este obligatorie tuturor proprietarilor
In cazul dv ,cand nu aveti de 2 ani nici administrator ,nici presedinte ,concret ce fel de asociatie de proprietari aveti ?
Anul acesta ati avut adunare generala ?
Aveti comitet executiv sau cenzor/comisie de cenzori ?