avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oprirea salariului la lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oprirea salariului la lichidare

As dori sa stiu daca exista vreun art de lege care permite angajatorului sa-ti opreasca intreg salariul la lichidare fara sa exista o hotarire judecatoreasca, sau cf codului muncii poate opri doar 1/3 din salar
Multumesc mult
Ultima modificare: Duminică, 31 August 2014
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:53, 31 August 2014
Pentru a va putea raspunde corect, trebuie sa ne spuneti care este motivarea angajatorului si daca exista instituita vreo poprire.
Nu exista niciun text de lege care sa dispuna ca un angajator poate sa retina intreg salariu unui salariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu grunwald grunwald Buna, Poate angajatorul sa-ti puna poprire pe ultimul salariu, pentru ca dupa incetarea contractului de munca cu dansul nu ai predat tinuta de servici ... (vezi toată discuția)
Retinere salariu fanu22 fanu22 mi se retine tot salariul pentru plata unor deconturi care ,din vina mea,nu le-am facut la timp.Cit din salariu mi se poate opri? va rog ,un raspuns.Multumesc ... (vezi toată discuția)
Poprire anaanuta anaanuta ce lege prevede ca sa nu se opreasca din salar mai mult de 50 la 100. poate institutia la care lucrez sa-mi opreasca 30 la 100 din salar pentru un titlu ... (vezi toată discuția)