Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oprirea salariului la lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oprirea salariului la lichidare

As dori sa stiu daca exista vreun art de lege care permite angajatorului sa-ti opreasca intreg salariul la lichidare fara sa exista o hotarire judecatoreasca, sau cf codului muncii poate opri doar 1/3 din salar
Multumesc mult
ana-cer, moderator
Pentru a va putea raspunde corect, trebuie sa ne spuneti care este motivarea angajatorului si daca exista instituita vreo poprire.
Nu exista niciun text de lege care sa dispuna ca un angajator poate sa retina intreg salariu unui salariat.