avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe apartament

am dobandit un apartament scutit de plata impozitului pana in 04/02/2009.Acum cei dela primarie imi cer plata impozitului pe apartament.Intrebare:daca au trecut mai mult de 5ani din 04/02/09 si nu am fost somat sa platesc impozitul ,suma s-a prescris?
Cel mai recent răspuns: CRM2013 , utilizator 19:08, 31 August 2014
Daca apartamentul a fost scutit de impozit pana pe 04/02/2009, inseamna ca datorati impozit de atunci incoace. Cum sa se prescrie? N-au trecut 5 ani.

Prescriptia de 5 ani se aplica incepand cu 1 ianuarie. Astfel, impozitele aferente anului 2009 se prescriu daca pana la 01/01/2015 nu ati primit nicio somatie care, odata primita, face sa inceapa un nou termen de prescriptie.
Daca ati fost instiintat , somat pentru plata impozitului , trebuie sa-l platiti , nu s-a prescris.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriptie Spici07 Spici07 Buna ziua Va rog sa imi spuneti si mie daca nu este prescrisa fapta care o sa o relatez mai jos. Mama mea a primit zilele trecute de la ANAF decizia de ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda circulatie eugenia36 eugenia36 Sotul meu a avut o masina pina in 2008 pe care a vandut-o fara sa isi faca radierea de pe numele lui.In perioada 2004-2008 a primit amenzi de circulatie pe ... (vezi toată discuția)
Prescriptie impozit pe venit paulini_iolanda paulini_iolanda Am avut un contract de inchiriere a unei masini, cu o firma de taxi, in 2007 si nu am platit impozitul. am inteles ca dupa 5 ani se prescrie, dar am fost la ... (vezi toată discuția)