Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe apartament

am dobandit un apartament scutit de plata impozitului pana in 04/02/2009.Acum cei dela primarie imi cer plata impozitului pe apartament.Intrebare:daca au trecut mai mult de 5ani din 04/02/09 si nu am fost somat sa platesc impozitul ,suma s-a prescris?
Daca apartamentul a fost scutit de impozit pana pe 04/02/2009, inseamna ca datorati impozit de atunci incoace. Cum sa se prescrie? N-au trecut 5 ani.

Prescriptia de 5 ani se aplica incepand cu 1 ianuarie. Astfel, impozitele aferente anului 2009 se prescriu daca pana la 01/01/2015 nu ati primit nicio somatie care, odata primita, face sa inceapa un nou termen de prescriptie.
Daca ati fost instiintat , somat pentru plata impozitului , trebuie sa-l platiti , nu s-a prescris.