Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Proces recuperare taxa pe rol, pot vinde masina?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Proces recuperare taxa pe rol, pot vinde masina?

Am platit taxa in feb. 2012, procesul este pe rol din mai 2014.as vrea sa stiu in cazul in care vand masina pana se va da sentinta definitiva, viitorul proprietar va fi obligat sa plateasca el noua taxa atunci cand se va da sentinta, sau doar la revanzarea de catre noul proprietar se va plati din nou? multumesc anticipat
in momentul in care doriti sa vindeti veti avea nevoie de acea adeverinta de la ANAF cum ca este platita taxa de poluare. banuiesc ca daca procesul nu este terminat, acea adeverinta va fi cum ca taxa de poluare este platita si nerecuperata, astfel ca , cumparatorul nu o va plati. Insa dupa ce o veti recupera, acesta la revanzare nu va putea obtine acea adeverinta de la ANAF astfel ca noul cumparator va trebui sa o achite. Probabil pana la sfarsitul anului se vor castiga si dosarele privind timbrul de mediu si va da in judecata si va castiga inmatricularea fara taxa sau recuperarea timbrului de mediu.