avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum scriu veniturile PayPal in RJIP? Venit brut/net?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum scriu veniturile PayPal in RJIP? Venit brut/net?

Buna ziua,

(Intreprinzatorii individuali la norma de venit trebuie sa tina Registru Jurnal Incasari si Plati.)

Intrebarea este: daca sumele intrate in contul PayPal se scriu sub forma bruta sau neta?

Adica: un client plateste 200 USD si sa dupa ce PayPal deduce taxele, intra (sa spunem) 192 USD in contul PayPal.

Atunci: venitul este 200 USD sau 192 USD?

Logic ar fi a doua, deoarece efectiv atat a intrat in cont.

Contul PayPal arata in mod normal ceva de genul:

amount received: 200 USD
fees: 8 USD
net amount: 192 USD

(Sigur, dupa aceea, se poate calcula valoarea in RON conform cursului BNR si se poate scrie in RJIP.)

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Cu stima,




Cel mai recent răspuns: gmit5 , utilizator 13:41, 2 Septembrie 2014
Care este venitul intreprinderii individuale din aceasta tranzactie? 8 $. Acesta se trece in R.J.I.P.
Pretul serviciului este 200 USD (brut), dar PayPal deduce un cost al tranzactiei, deci imi intra 192 USD (net). Asta ar fi venitul, dupa parerea mea.

8 USD este costul tranzactiei perceput de PayPal. Este o taxa de tranzactie.

Pe lista tranzactiilor PayPal ar aparea 200 USD. Daca dau click pe suma respectiva, imi deschide fisierul tranzactiei, care reflecta suma neta: 192 USD.

Desigur, ce am descris mai sus este doar un exemplu...

Deci, se trece suma neta sau bruta?
Ultima modificare: Duminică, 31 August 2014
gmit5, utilizator
Avand in vedere ceea ce ati spus ultima data, corect este sa le treceti pe amandoua in R.J.I.P.: 200$ la incasari si 8$ la plati.
Am inteles ca in cazul meu de i.i., nu trebuie sa trec platile, ci doar veniturile.
Asa am fost informat la ANAF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma venit - registrul jurnal de incasari si plati ipi ipi Buna ziua, In legatura cu completarea Registrului Jurnal de Incasari si Plati pentru un PFA cu Norma de Venit, ce document justificativ trebuie trecut pentru ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie 200 micha2la micha2la buna ziua. sunt o intreprindere individuala cu obiect de activitate comert si neplatitot de tva. as avea rugamintea daca ma puteti ajuta cu completarea decl ... (vezi toată discuția)
Curs valutar - ce suma inregistrez in contabilitate? tome_ionica tome_ionica Am situatia urmatoare: Platesc gazduirea paginii mele la o firma din SUA prin PayPal. Platesc lunar suma de 10$. PayPal imi genereaza : From amount ... (vezi toată discuția)