Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS inchiriere apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS inchiriere apartament

Buna ziua, am un contract de inchirire al unui apartament pe care as dori sa-l inregistrez la ANAF si nu prea inteleg daca sunt deja angajatul unei firme unde cotizez la toate sistemele de pensii, sanatate etc inventate de statul roman, mai trebuie sa platesc CASS si la venitul realizat din inchiriere, pe langa cei 16% impozit pe venit?! #-o
DA, se va plati obligatoriu si asigurari de sanatate de 5,5% din veniturile obtinute din chirii chiar daca este angajat proprietarul si plateste ca si salariat asigurari de sanatate.