Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat pt auto vandut-e riscant?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat pt auto vandut-e riscant?

Buna ziua,sper ca am postat unde trebuie.Am vandut o masina pt care am recuperat taxa de poluare.samsarul care a cumparat-o a vandut-o la altul care a vandut-o la cumparatorul final.Acesta ma roaga sa-i fac un contract de comodat pt a evita plata timbrului de mediu.Stiu ca o masina trebuie inregistrata la taxe si impozite in 30 de zile de la cumparare.Cumparatorul final a spus ca vanzatorul i-a facut contract de V-C intre mine si el.E posibil asa ceva?
Daca ii fac contract de comodat,risc sa primesc amenzi pt rovinieta si radar.Cumparatorul spune ca putem face la notar actul.
E ok asa?
Ce alte variante am pt un somn fara dureri de cap?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Am facut acestea toate,am dat fiscalul pt inmatriculare,dar m-a sunat ultimul cumparator si m-a rugat sa-i fac contract de comodat,pt ca sa nu mai achite timbrul de mediu.Cand am inmatriculat-o eu,am platit taxa de poluare pe care am recuperat-o in instanta,iar acum el trebuie sa o achite.Dar el sustine ca ar avea contractul de V_C intre mine si el.Asta pt ca in talon e numele meu?