Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Noul proprietar al masinii nu a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Noul proprietar al masinii nu a transcris-o/inmatriculat-o pe numele sau

Am vandut o masina catre un cumparator, prin contract de vanzare-cumparare, am pastrat o copie dupa toate actele, si am completat pe talon "instrainat catre...".Masina am radiat-o de pe mine de la finante, pe baza contractului de vanzare-cumparare. Cu alte cuvinte, am indeplinit toti pasii legali de vanzare pentru autovehicol.

Dupa aproximativ 2 luni vad masina pusa la vanzare pe internet tot cu nr mele de inmatriculare. Dupa o verificare la serviciul rutier, masina figureaza in continuare pe mine ca si posesor. Stiu ca noul proprietar are obligatia legala ca in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare-cumparare sa inmatriculeze (transcrie, mai corect spus) masina pe numele sau, insa nu a facut-o. Am luat legatura cu el, a recunoscut ca nu a facut transcrierea datorita taxei de mediu (care nu este deloc mare) si ca ma roaga sa il mai astept cateva saptamani. Temerea mea e ca va vinde, cumva, masina mai departe tot cu nr mele si astfel voi pierde urma ei...

Ce solutii am pentru a fi sigur ca sunt in regula si nu voi primi in posta amenzi când imi e lumea mai draga? Am cautat pe nenumarate site-uri si parerile sunt impartite: ba sa fac o plangere la politie pe numele persoanei (altii zic ca nu ajuta cu nimic), ba sa il actionez in instanta (alti bani, alta distractie), ba sa nu fac nimic ci sa astept posibile amenzi pe care sa ma apuc apoi sa le contest, ba sa ii iau numerele de inmatriculare de pe masina (pentru a il obliga sa faca altele direct pe el, dar asta inseamna furt)...

Va rog ajutati-ma cu o solutie pentru a il determina pe actualul posesor sa inmatriculeze masina pe numele sau. Legislatia este gresita, pentru ca lasa obligatia transcrierii exclusiv pe noul proprietar, care la fel de bine poate sa nu faca nimic in acest sens si sa circule cu nr fostului proprietar bine-mersi...

Multumesc mult pt sprijin
salut
de obicei ,si din cate cunosc ,cand scrie pe talon "instrainat catre " acesta se intampla numai daca ai contract de comodat .
iati facut cumva contract de comodat dupa ce atin facut vanzare cumparare?
daca ati facut omul poate sa mearga cu numerele dvs pana o inmatraculeaza sau nu
contractul acesta de comodat este un contract de utilizare gratuita a unui bun(casa masina)
dar cel care o are in comodat raspunde de intretinearea lui
in cazul dvs la politie tot santeti proprietar din cauza contractului de comodat, dar raspunderea (amenzi ,rovinieta ,accident)este exclusiva a lui
eu va sfatuiesc sa nu va faceti probleme si aveti grija de contract.
orice problema sar ivi ii arati contractul de comadat si aceasta va absolva de orice vina
Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Nu am facut contract de comodat, atata timp cat masina a fost vanduta pentru ca noul proprietar sa o inmatriculeze pe numele sau. Pe talon se trece instrainat catre la vanzare, tocmai pentru ca in cazul in care masina e oprita de politie sa se vada clar ca a fost instrainata. Ce variante am pentru a il obliga pe noul proprietar sa inmatriculeze masina pe numele sau?
salut,
nu cred ca il puteti obliga sa isi inscrie masina ,
legea il obliga ca in 30 de zile de la cumparare trebuie sa o inmatriculezi pe numele cumparatorului.
dar in cazul dvs daca scrie instrainat catre ,chiar nu am un raspuns pertinent.
poate si alti colegi de forum care sant mai cunoscatori in legislatia automai bine ca mine o sa va ajute in aceasta problema