avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca in perioada de proba

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
1. Daca angajatorul vrea sa intrerupa contractul de munca inainde de termiinarea perioadei de proba, trebuie sa notifice angajatul?
2. Angajatul trebuie sa semneze vreun document, de exemplu chiar si de luare la cunostinta?
3. Daca de exemplu azi angjatorul introduce incetarea contractului in revisal, cand trebuie ajuntat angajatul, exista vreun termen?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:07, 2 Septembrie 2014
1. Da, trebuie notificat.
2. Angajatorul trebuie sa faca dovada notificarii angajatului.
3. Nu exista termen, de obicei notificarea se face anterior.
1. Daca angajatorul vrea sa intrerupa contractul de munca inainde de termiinarea perioadei de proba, trebuie sa notifice angajatul?

Art.31 (3) C.mun.- Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

2. Angajatul trebuie sa semneze vreun document, de exemplu chiar si de luare la cunostinta?

Angajatul va semna de primire decizia de incetare a c.i.m.

3. Daca de exemplu azi angjatorul introduce incetarea contractului in revisal, cand trebuie ajuntat angajatul, exista vreun termen?

Angajatul poate fi anuntat inainte de expirarea perioadei de proba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, in luna decembrie am decis sa intrerup raporturile ... crysad crysad Buna seara, in luna Decembrie am decis sa intrerup raporturile de munca cu compania la care lucram. Am semnat documentele (Notificarea si Decizia), ultima zi ... (vezi toată discuția)
Notificare incetare cim in perioada de proba cvt cvt buna ziua sunt angajator si am notifica un angajat care este in perioada de proba de incetarea cim. 1.nu a vrut sa semneze notificarea.o trimit prin posta ... (vezi toată discuția)
Incetare cim in ultima zi a perioadei de proba Nita Ana Maria Nita Ana Maria buna ziua sunt angajata cu functie de conducere avand o perioada de proba de 60 de zile calendaristice (04.02.2011 - 04.04.2011). in data de 05.04.2011 ... (vezi toată discuția)