Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca in perioada de proba

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
1. Daca angajatorul vrea sa intrerupa contractul de munca inainde de termiinarea perioadei de proba, trebuie sa notifice angajatul?
2. Angajatul trebuie sa semneze vreun document, de exemplu chiar si de luare la cunostinta?
3. Daca de exemplu azi angjatorul introduce incetarea contractului in revisal, cand trebuie ajuntat angajatul, exista vreun termen?
Multumesc,
1. Da, trebuie notificat.
2. Angajatorul trebuie sa faca dovada notificarii angajatului.
3. Nu exista termen, de obicei notificarea se face anterior.
1. Daca angajatorul vrea sa intrerupa contractul de munca inainde de termiinarea perioadei de proba, trebuie sa notifice angajatul?

Art.31 (3) C.mun.- Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

2. Angajatul trebuie sa semneze vreun document, de exemplu chiar si de luare la cunostinta?

Angajatul va semna de primire decizia de incetare a c.i.m.

3. Daca de exemplu azi angjatorul introduce incetarea contractului in revisal, cand trebuie ajuntat angajatul, exista vreun termen?

Angajatul poate fi anuntat inainte de expirarea perioadei de proba.