avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datornici in asoc. de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datornici in asoc. de proprietari

Buna seara, sunt hotarat sa intrerup apa calda si poate si rece a unor apartamente rau platnice. Cum pot sa ma pun la adapostul unei legi sau a unei Hot. AG ,CA ?
Cu datul in judecata m am saturat, sunt o gramada de chichite care pot intarzia procesul sau chiar executarea.

CU STIMA
Cel mai recent răspuns: cornel0102 , utilizator 13:13, 2 Septembrie 2014
Da, aveti nevoie de cel putin o hotarâre a adunării generale...
Anterior oricarui demers,parcurgeti procedura prealabila de notificare proprietar rau platnic cu obligatia achitarii obligatiilor de intretinere neachitate in termenul stabilit,sub sanctiunea sistarii provizorii a utilitatilor pana la achitarea debitului
trebuie numai hotarâre a adunării generale sau a C.A., stiti ca AG se strange foarte greu...

toti datornici sunt dati in judecata. dar se tergiverseaza foarte mult..
Ultima modificare: Luni, 1 Septembrie 2014
Adriantot, moderator
Daca din punct de vedere tehnic este posibil sistarea utilitatilor catre restantieri, discutati in cfomitetul executiv si luati acolo decizia. Consemnati in procesul verbal aceasta decizie motivata de restante, de limitarea cresterii debitelor... Apoi opriti apa.
Nemultumitii pot reclama, pot sesiza... dar este posibil sa-si revina si sa-si achite debitele catre asociatiei.
Ok ,merci. Tehnic am vorbit si au fost de acord vecinii de sub ei.
Ultima modificare: Marți, 2 Septembrie 2014
cornel0102, utilizator

Alte discuții în legătură

Oprire apa pe scara unui bloc ilcapo ilcapo Buna ziua, intrebarea e urmatoarea: daca asociatia opreste apa pe scara unde locuiesc, datorita unui/unor rau-platnici, eu, ca bun platnic, cu chitante in ... (vezi toată discuția)
Rau platnici cote intretinere bloc Ioan-Dorin Ioan-Dorin In asociatia noastra de proprietari avem 5 rau platnici a cotelor lunare de intretinere, astfel incat au acumulat, pana la aceasta data, cca 16000 lei.Cu toate ... (vezi toată discuția)
Actiuni administrative asociatie impotriva restantierilor zsuper8- zsuper8- Suntem o Asociatie de Proprietari care am actiunat in Judecata cativa proprietari pentru neplata contributiilor lunare (sunt rau-platnici care in 3 ani de zile ... (vezi toată discuția)