Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datornici in asoc. de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datornici in asoc. de proprietari

Buna seara, sunt hotarat sa intrerup apa calda si poate si rece a unor apartamente rau platnice. Cum pot sa ma pun la adapostul unei legi sau a unei Hot. AG ,CA ?
Cu datul in judecata m am saturat, sunt o gramada de chichite care pot intarzia procesul sau chiar executarea.

CU STIMA
Da, aveti nevoie de cel putin o hotarâre a adunării generale...
Anterior oricarui demers,parcurgeti procedura prealabila de notificare proprietar rau platnic cu obligatia achitarii obligatiilor de intretinere neachitate in termenul stabilit,sub sanctiunea sistarii provizorii a utilitatilor pana la achitarea debitului
trebuie numai hotarâre a adunării generale sau a C.A., stiti ca AG se strange foarte greu...

toti datornici sunt dati in judecata. dar se tergiverseaza foarte mult..
Adriantot, moderator
Daca din punct de vedere tehnic este posibil sistarea utilitatilor catre restantieri, discutati in cfomitetul executiv si luati acolo decizia. Consemnati in procesul verbal aceasta decizie motivata de restante, de limitarea cresterii debitelor... Apoi opriti apa.
Nemultumitii pot reclama, pot sesiza... dar este posibil sa-si revina si sa-si achite debitele catre asociatiei.
Ok ,merci. Tehnic am vorbit si au fost de acord vecinii de sub ei.
cornel0102, utilizator