Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu banca

Buna seara.
Am un credit pe firma in care eu si sotia suntem giranti, apartamentul este girat la o alta banca. De aproape 2 ani avem probleme financiare si nu am mai putut plati ratele la zi, avem suntem tot cu 2-3 luni in urma.
Acum un an am facut restructurare la credit obtinand o rata mai mica. Acum cand s-a implinit anul trebuie sa facem o alta restructurare, doar ca ne cer mai multe conditii cu care noi nu suntem de acord, adica sa giram si cu cealalta firma pe care nu am mai avut activitate sau cu pfa-ul sotiei, dar in momentul de fata noi avem venituri foarte mici.
Intrebarea mea este ca nu exista inca o lege sa se poata amana o perioada ratele la credit?
Ce sanse are banca sa se lege de apartamentul girat la o alta banca, in caz de neplata? Mentionez ca la acea banca suntem cu ratele la zi.
Multumesc.
Lege nu exista in acest sens iar apartamentul poate fi executat silit chiar si asa, ipotecat.
Din pacate, apartamentul poate fi executat pt. recuperarea debitului .