Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract confidentialitate

Buna ziua
Vreau sa fac un contract de confidentialitate ptr. salarati. Trebuie sa le acord si spor ptr. confidentialitate? Cat este sporul?
Sporurile acordate se negociaza intre angajator si salariat.

Codul Muncii prevede la art. 26 dispozitii cu privire la clauza de confidenţialitate, si anume :
(1) Prin clauza de confidenţialitate părţile convin ca, pe toată durata contractului individual de muncă şi după încetarea acestuia, să nu transmită date sau informaţii de care au luat cunoştinţă în timpul executării contractului, în condiţiile stabilite în regulamentele interne, în contractele colective de muncă sau în contractele individuale de muncă.
(2) Nerespectarea acestei clauze de către oricare dintre părţi atrage obligarea celui în culpă la plata de daune-interese.

Avand in vedere principiul libertatii contractuale, partile pot stabili in cuprinsul actului aditional la c.i.m. si plata unui spor la salariu pentru confidențialitate.
@violeta54

Nu e obligatoriu, insa puteti sa-i stimulati financiar.