Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Buna ziua. Am la o societate o maj de cap social. Astfel initial erau:
1. asociat a cu 20% si 124 parti sociale
asociat b cu 15% si 93 parti sociale
asociat c cu 15% si 93 parti sociale
asociat d cu 46.4517% si 288 parti sociale
asociat e cu 3.5483% si 22 parti sociale
Acum, asociatii c, d si e dau tot ce au la asociatul a si mai intra alti doi asociati f si g. La intrarea celor 2 se majoreaza cap social.
f vrea 50% si restul sa se imparta intre a, b si g.
Cum fac? #-o
Multumesc mult si sper sa ma fi facut inteleasa
pai cum vor asociatii, bineinteles, daca sunt toti de acord atunbci dupa majorare f va avea 50% iar ceilalti fie impart restul egal la 3 fie spun care cate % va avea.
Pasii de urmat in redactarea hotararii aga ar fi urmatorii:
1. Cooptare de noi asociati
2. Majorare capital social
3. Retragere asociati si cesiune parti sociale
4. Ulterior majorarii si cesiunii aportul la capitalul social va fi urmatorul : ....
5. Alte modificari
6.Apoi redactati Act constitutiv actualizat.