avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arhiva Titluri Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arhiva Titluri Proprietate

Buna ziua

As dori si eu sa stiu ce trebuie sa fac ( pasi de urmat,acte,cereri,formulare,etc. ) pentru a afla ce avere au bunici si strabunici mei? ( mai exact din 1950 si pana in prezent )

Ideea este ca trebuie sa ma adresez la arhiva de la Primaria pe raza careia au domiciliat, dar mai departe nu stiu ca sa fac si cum.!!!

Mentionez ca mostenitori ( atat cati suntem ) vrem sa aflam ce avere au avut si ce s-a intamplat cu ea.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: georgemoto , utilizator 21:13, 3 Septembrie 2014
Stimat forumist,

Este grea o astfel de identificare, a unei averi demult pierdute - presupunând că bunicii și străbunicii dvs au decedat.

Problema se pune altfel, în opinia mea: la ce vă folosește? Dacă doriți începerea unor procese pe legile de restituire a proprietăților, termenele arătate de legi precum Legea 10/2001 sunt depășite. Prin urmare, un astfel de demers nu ar avea finalitate.

Cu stimă.

andreigrigoriu a scris:

Stimat forumist,

Este grea o astfel de identificare, a unei averi demult pierdute - presupunând că bunicii și străbunicii dvs au decedat.

Problema se pune altfel, în opinia mea: la ce vă folosește? Dacă doriți începerea unor procese pe legile de restituire a proprietăților, termenele arătate de legi precum Legea 10/2001 sunt depășite. Prin urmare, un astfel de demers nu ar avea finalitate.

Cu stimă.




Categoric nu are finalitate fara un avocat si un proces,dar cel putin ceea ce pot sa fac fara un avocat ,as dori sa fac ,sa procur o parte din documente in baza unor legi.

am timpul necesar pentru a alerga pe drumuri,ideea este ca nu stiu cu ce sa incep.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj judiciar sau ce? miosa miosa buna ziua, Am o problema legata de o mostenire a tatalui meu. Strabunica ( decedata) are ceva pamant si padure pe un nume ( titlu de propietate) dar in acte ... (vezi toată discuția)
Procura notariala sau imputernicire avocatiala pentru consultare dosar? ionu roman ionu roman Daca doresc sa consult un dosar dintr-o arhiva intr-un dosar civil, procura pe care mi-o da partea din dosar trebuie sa fie notariala sau e suficienta procura ... (vezi toată discuția)
Mostenire nerecuperata alexis45 alexis45 Povestea incepe in 1916 cand decedeaza strabunicul meu si lasa mostenire un teren de 2400mp in orasul Baicoi Prahova la 6 descendenti.Eu ii mostenesc pe 2 ... (vezi toată discuția)