Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... ALOP
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

ALOP

Cum se face ALOP-ul
Angajarea, lichidarea, ordonanţarea şi plata cheltuielilor reprezintă un mecanism prevăzut în Legea Finanţelor Publice nr. 500/2002 şi Normele Metodologice nr. 1792/2002, care se organizează la fiecare instituţie publică în scopul asigurării efectuării plăţilor în limita creditelor aprobate şi eliminării înregistrării de obligaţii de plata fără acoperire.
Instituţiile publice utilizează indicatorii specifici ai execuţiei bugetare, şi anume:
-plăţile de casă, adică utilizarea resurselor financiare din conturile deschise la Trezoreria
Statului pe subdiviziunile clasificaţiei bugetare,
-cheltuielile efective, adică utilizarea resurselor financiare şi materiale pentru realizarea acţiunilor.
Organizarea evidenţei execuţiei bugetare se face pe cele trei componente :
-evidenţa angajării creditelor bugetare, prin conturile în afara bilanţului,
-evidenţa plăţilor de casă, care se execută prin contul de disponibil, analitic pe toate subdiviziunile clasificaţiei bugetare,
-evidenţa cheltuielilor efective, cuprinsă în conturi contabile distincte pe subdiviziunile clasificaţiei bugetare.
Consultati aceasta procedura
[ link extern ]