Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns legat de pensionare.
Am lucrat in grupa a-I-a in anul 1983 si in grupa a-II- a timp de 22 de ani din anul 1984 pana in anul 2006, sunt nascut in 16 februarie anul 1959 , vreau sa stiu daca ma pot pensiona si in ce conditii. Mentionez ca din septembrie 2006 pana in prezent lucrez in conditii normale. Va multumesc anticipat pentru un raspuns.
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1959 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din cele prezentate de dvs. reiese ca ati avea un stagiu de cotizare la pensie de 31 de ani din care 1 an in gr. I de munca si 22 de ani in gr. a II-a de munca (sau/si conditii deosebite).

3. Pentru 1 an lucrat in gr. I de munca nu se acorda nici o facilitate.

4. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (65 - 5 = 60 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni (31/0 + 5/6 = 36 de ani si 6 luni).

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani, in februarie 2019.