Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren in indiviziune

Buna dimineata,am urmatoarea problema,in urma succesiunii dupa bunicii mei,ambii decedati,mama mea si fratele ei au mostenit 3 hectare teren agricol extravilan.
Problema e ca doua hectare le are in posesie,dar celalalt hectar nu stim unde este..pe certificatul de mostenitor scrie ca acel hectar este ,,in indiviziune''Am vorbit cu primarul dar acesta ridica din umeri cica trebuie sa ne puna in posesie..dar mai dureaza.ceva .........cu legea 18/1991..In acest timp,mama plateste impozit pentru un teren pe care il foloseste altcineva...ce pot face?? de 4 ani platesc degeaba un teren pe care il foloseste altcineva...
Pe titlul de proprietate nu sunt identificate vecinatatile?

Nu exista cadastru pentru cele 3 hectare de teren?

Pe certificatul de mostenitor nu este posibil sa nu fie identificata proprietatea.

Nu pe primar trebuie sa il intrebati ci pe cel care raspunde de registrul agricol din primarie.