Forum Discuţii juridice Executare silită poprire cont
Discuție deschisă în Executare silită

poprire cont

buna seara.am o mica nelamurire in legatura cu o datorie pe care o am eu.datoria a fost facuta in urma cu un an,s-a facut un imprumut cu contract notarial de imprumut,in care nu sa girat cu nimic..imprumutul nu a fost restituit la timp si persoana respectiva s-a dus la executor.executorul sia facut treaba,mi sa pus poprire pe contul bancar.....problema este urmatoarea...acum am avut nunta.eu si sotia ne gandim sa punem banii ramasi in banca pe numele ei si am vrea sa stim daca procedand asa ni se va pune poprire pe cont pentru recuperarea banilor. de platit suntem constienti ca oricum trebuie platit insa din anumite motive vrem sa dam banii in transe.contractul la notar a fost facut pe numele meu pentru o suma de 3000 lei
Incuviintare pt executare s-a cerut si obtinut pt dvs, nu pt sotie.
Nu poate fi infiintata poprire pe contul a carui titular e sotia, fara o alta incuviintare.
Creditorul dvs se poate indestula si prin poprie pe salariul dvs, prin vanzarea de bunuri pe care le aveti in proprietate.

gi-jane2, moderator
Teoretic acea suma de bani reprezinta un bun comun si ar putea face obiectul unei executari silite, dar in acest caz ar trebui partajata.

Este mult prea complicat, iar un cont bancar deschis doar pe numele sotiei ar rezolva situatiia, de vreme ce ea nu este debitoare si acel imprumut reprezinta o datorie proprie contractata inaintea casatoriei.