Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetarii CIM pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetarii CIM pensie de invaliditate

daca o persoana ia venit decizia de pensionare cu gradul 3 si inca lucreaza cind inceteaza CIM cu ce articol este mai bine sa-si inceteze cim .Sa-si dea demisia sau cu acordul partilor.Va rog frumos un raspuns
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
c) .... la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

Asadar, in cazul pensionarii de invaliditate, la data comunicarii deciziei de pensionare c.i.m. inceteaza de drept.
Cornel Vasile, Consilier juridic