Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuinta bun propriu daca se vinde in timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuinta bun propriu daca se vinde in timpul casatoriei....?

Bună ziua,

Aș avea următoarea întrebare. Înainte de a mă căsători am dobândit o locuință care este numai pe numele meu, bun propriu. Între timp m-am căsătorit și mă bate gândul să vând locuința de la oraș pentru a-mi cumpăra o casă în mediul rural. Întrebarea mea este dacă soția meu va fi trecută ca proprietar alături de mine pe contractul casei ( pe care intenționez să o cumpăr). Nu se poate face la notar o hârtie prin care aceasta să semneze că nu are nicio pretenție asupra casei din moment ce casa e cumpărată cu banii obținuți de pe o locuință care era numai a mea? Mă interesează acest lucru deoarece soția a mai fost căsătorită și are doi copii din căsnicia anterioară. Ar putea aceștia emite pretenții în vreun fel asupra casei ? Sper că m-am făcut înțeles. Mulțumesc.
La intabulare la primarie se prezinta sursa banilor si se intabuleaza ca bun propriu.
Daca vindeti bunul va complicati daca veti ajunge landivort.
Puteti face conventie matrimoniala.